ETR

Niektóre osoby z niepełnosprawnościami potrzebują więcej opieki i bezpieczeństwa.
Dla nich powstał nasz Ośrodek Wsparcia.
Ośrodek działa od 2009 roku.
Na początku ośrodek był przy ul. Siemiradzkiego.
Teraz Ośrodek jest się na osiedlu Stalowym.
Na zdjęciu obok uczestniczka Ośrodka na zajęciach z terapeutą.

Na zajęcia chodzi 11 osób z niepełnosprawnościami.
Osoba z niepełnosprawnością zapisana do Ośrodka to uczestnik.
Uczestnicy biorą udział w zajęciach z gotowania, plastyki, dbania o rośliny, ruchowych, nauce codziennych czynności i poznawania świata
Na zdjęciu obok uczestnik Ośrodka podlewa rośliny.

Zajęcia prowadzi 6 terapeutów i pomoc terapeutyczna.
Terapeuci i pomoc terapeutyczna to pracownicy Ośrodka.
Pracownicy dbają żeby każdy uczestnik czuł się dobrze i bezpiecznie w Ośrodku.
Pracownicy prowadzą zajęcia w Ośrodku.
Pracownicy pomagają uczestnikom rozwijać umiejętności potrzebne w codziennym życiu.
Rozwijanie umiejętności to robienie ich coraz lepiej.
Uczestnicy uczą się lepiej rozumieć świat, dbać o siebie i współpracować z innymi.
Na zdjęciu jest obok uczestniczka Ośrodka w trakcie zajęć.

Rozwijając Stowarzyszenie i mając kontakt z osobami o różnym stopniu sprawności, wiedzieliśmy, że nie dla wszystkich jest miejsce w ogólnoprzyjętym  systemie wsparcia. Pojawiały się osoby, które wymagały zwiększonego wsparcia, inaczej postawionych celów, większego nacisku na zapewnienie bezpieczeństwa i opieki. W odpowiedzi na te potrzeby w 2009 roku złożyliśmy projekt, dzięki któremu mógł zostać uruchomiony ośrodek wsparcia przy ul. Siemiradzkiego. Była to pionierska inicjatywa, pozwalająca na objęcie wsparciem osób, które nie mogły uczęszczać do innych rodzajów ośrodków. Od tego czasu, działając dalej w trybie projektowym, oferujemy taki rodzaj pomocy dla osób z głębszą, wieloraką niepełnosprawnością. Aktualnie ośrodek mieści się na osiedlu Stalowym i zapewnia zajęcia służące podnoszeniu poziomu kompetencji i umiejętności w sferze osobistej, społecznej i w działaniu 11 osobom z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy biorą udział w:

  • zajęciach grupowych (w 3 odpowiednio zorganizowanych pracowniach: gospodarstwa domowego, artystycznej oraz przyrodniczo-ogrodniczej)
  • oraz indywidualnych (zajęcia ruchowe, trening funkcjonowania codziennego oraz trening kompetencji społecznych).

Zajęcia prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę, w której skład wchodzi 6 terapeutów oraz jedna pomoc terapeuty.

Nasze zajęcia zostały stworzone z myślą o wszechstronnym wsparciu osób z niepełnosprawnościami, z pełnym poszanowaniem ich godności, indywidualnych potrzeb i możliwości. Dbamy o to, by każdy uczestnik czuł się akceptowany, bezpieczny, a celem zajęć jest wyrównywanie ewentualnych trudności rozwojowych i wspieranie harmonijnego rozwoju społeczno-emocjonalnego. 

Podczas zajęć pomagamy wzmacniać podstawowe umiejętności, takie jak lepsze rozumienie otoczenia, rozwijanie sprawności ruchowej oraz kształtowanie schematu własnego ciała i orientacji w przestrzeni. Pracujemy nad usprawnianiem zmysłów, ćwiczymy proste czynności dnia codziennego i wspieramy w rozwijaniu samodzielności na miarę możliwości każdego uczestnika.

Zależy nam również na budowaniu relacji społecznych – pomagamy w nauce podstawowych zasad współżycia, rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, rozumieniu emocji i lepszym radzeniu sobie z nimi. Wspieramy uczestników w odkrywaniu nowych doświadczeń i stopniowym włączaniu się w życie społeczne na miarę ich możliwości.

Najważniejsze dla nas jest, aby każdy uczestnik znalazł swoje miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie, mógł się rozwijać, nawet w najmniejszych krokach. Informacje formalne o projekcie i rekrutacji znajdziesz w zakładce Projekty.

Więcej o tym, co u nas na co dzień: Ośrodek rehabilitacji i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami na Facebooku.