Projekt „Pomoc szyta na miarę!” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa i środków własnych Stowarzyszenia „Ognisko”.
Cel projektu
Głównym celem projektu jest podniesienie aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością, w szczególności osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnością sprzężoną.
Formy wsparcia realizowane w projekcie:
- ocena umiejętności społecznych i zawodowych,
- indywidualne wsparcie trenera aktywności, psychologa, doradcy zawodowego i trenera pracy,
- indywidualne i grupowe treningi umiejętności społecznych z usługą mieszkalnictwa chronionego,
- pomoc w podejmowaniu i utrzymaniu zatrudnienia,
- indywidualne treningi umiejętności praktycznych na realnych stanowiskach pracy,
- możliwość realizacji szkolenia zawodowego,
- możliwość realizacji stażu,
- indywidualne wsparcie specjalistyczne o charakterze terapeutycznym – według potrzeb,
- poradnictwo psychologiczne indywidualne lub grupowe oraz warsztaty tematyczne dla osób z otoczenia uczestników projektu.
Efektem udziału w projekcie będzie zwiększenie umiejętności społecznych i zawodowych prowadzące do uzyskania większej życiowej autonomii, pewności siebie i swoich umiejętności, decyzyjności oraz doświadczenia poprawy w funkcjonowaniu w życiu codziennym, w tym zamieszkanie w mieszkaniu chronionym, podniesienie kwalifikacji zawodowych, nabycie doświadczenia zawodowego, podjęcie i utrzymanie zatrudnienia.
Projekt jest realizowany od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2021 roku.
Projekt kierujemy do każdego kto posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jest pełnoletnim mieszkańcem Małopolski i doświadcza trudności w codziennym funkcjonowaniu społecznym i zawodowym.
Wsparciem obejmiemy w szczególności osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną.
Rekrutacja do projektu odbywa się cyklicznie. Okresy naboru są ogłaszane na stronie internetowej projektu w aktualnościach oraz na stronie głównej Stowarzyszenia.