Top
Przekaż 1% podatku
Przekaż 1% podatku

Darowizny na rzecz Stowarzyszenia

Bank PEKAO S.A o/Kraków

28 1240 1431 1111 0000 1045 1072

Recenzje książek

Sztuka wychowania
Kreska strona
autor: Pino Pellegrino, tłuaczenie: Tadeusz Chudecki
Wydawnictwo Salezjańskie, Warszawa 2003

Jako rodzice, dziadkowie, czy też wychowawcy, często stajemy wobec licznych dylematów wychowawczych. Zastanawiamy się kiedy powiedzieć dziecku tak, a kiedy nie. Jak znosić liczne kaprysy. Czy pozwolić oglądać telewizor czy też zabronić? Czy dawać kieszonkowe czy też nie? Takich i podobnych wštpliwości mamy z pewnością bardzo wiele.
"Krótko mówiąc, wychowanie nie jest łatwe. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Stajemy twarzą w twarz wobec problemów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotykaliśmy, z okolicznościami, które sš coraz bardziej skomplikowane. To sprawia, że nasze dzieci są coraz trudniejsze do wychowania...Wychowanie jest podobne do jazdy na rowerze: delikatne podtrzymywanie, lekkie popchnięcie... a wszystko po to, aby za chwilę pozostawić dziecko samo i pozwolić mu samodzielnie pedałować. Ktoś, kto pragnie wychowywać, musi się zachowywać jak pszczelarz, który zbiera miód z ula: porusza się bardzo ostrożnie, robi wszystko delikatnie, aby nie wzbudzić gniewu pszczół, które mogłyby go zaatakować...
Z dziećmi powinno przebywać się razem, ale jednocze�nie pozostawiać im swobodę; przychodzić im z pomocą, ale pozwalać na samodzielne decyzje; łączyć w sobie stanowczość z wyrozumiałością; być sobą i umieć rezygnować z siebie... Jednak, aby mogło się to udać, potrzeba wiele wysiłku; przede wszystkim konieczne jest, aby dwoje rodziców wzajemnie sobie w tym pomagało. Nadzieję trzeba mieć zawsze. Nadzieja jest jednak przede wszystkim tym, co pozwala zapalić w każdej kobiecie i każdym mężczy�nie pragnienie poczęcia nowego życia. Nadzieja jest tym, co powoduje, że pragnie wychowania nigdy nie zagaśnie..."

Andrzej Wolski

Pozostale aktualnosci
Bajki, które leczą. Część 1.   Bajki, które leczą. Część 2.   Domowa pielęgnacja małego dziecka z porażeniem mózgowym
autor: Doris Brett
wiecej
 
autor: Doris Brett
wiecej
 
autor: Nancie R. Finnie
wiecej
pik
Kwartalnik „Światło i cienie” Pobierz program do rozliczania PITa

ChSON "Ognisko" | ul. Lubelska 21 | 30-003 Kraków
tel. +48 12 423 12 31 | faks: +48 12 422 96 38 | e-mail: biuro@ognisko.org.pl

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Projekt i realizacja: Otwarte

e-mail Projekt i realizacja Otwarte